CAMS modelis pašnāvību novēršanai

CAMS modelis pašnāvību novēršanai

Šis modelis ir īpaši izstrādāts un uz zinātniskajiem pētījumiem balstīts, kas palīdz samazināt reālas darbības, domas par pašnāvības veikšanu, pielāgojot individuālu terapijas plānu katram klientam atseviķi.

Nav viegli dzirdēt to, ka kāds grib izdarīt pašnāvību. Dažiem cilvēkiem reizēm dzīve liekas nepanesami smaga un ir zaudējis cerības, ka dzīve var mainīties, un tādēļ jebkādā veidā vēlas bēgt no savām sāpēm.

Ir vairākas brīdinošas pazīmes tam, ka cilvēks domā par pašnāvību, piemēram, izteikumi - „Dzīve tik grūta, es ne ar ko netieku galā” vai „Es neko nevaru izdarīt, lai dzīve kļūtu labāka”. Ir arī daudz tiešāki izteikumi: „Nav vērts dzīvot” vai „Visiem būtu labāk ja manis nebūtu.” 

Arī uzvedība var par to liecināt. Cilvēks sāk atdot citiem sev dārgas lietas, runā vai raksta par nāvi vai zaudētām cerībām. Var novērot arī nopietnas depresijas izpausmes, nevērību pret veselību, bezcerību, riskantu uzvedību, tādu kā pārmērīgu dzeršanu vai narkotiku lietošanu. Bieži tā izpaužas kā aizkaitināmība, prieka zudums vai izvairīšanās no aktivitātēm, kas sniedz prieku. Dažreiz cilvēki, kuri domā par pašnāvību, runā tā, it kā viņi taisītos kaut kur tālu aizceļot vai doties pavisam prom.

Ko darīt, ja ir aizdomas par pašnāvības nodomu:

- Neuzskati, ka situācija pati no sevis atrisināsies un nepamet cilvēku vienu pašu
- Nedomā, ka nekas nenotiks un neturi to noslēpumā
- Nediskutē vai nemoralizē

Mums vienmēr ir jābūt gatavam ieklausīties šādos signālos. Viena no svarīgākām lietām ir uzklausīt un tiešām sadzirdēt to, ko viņš/a saka. Pat, ja ir nepieciešama profesionāla palīdzība, cilvēks ātrāk būs gatavs to meklēt, ja tu viņu uzklausīsi. Nebaidies izteikt savas bažas, izjautājot, noskaidrojot to, kas viņu satrauc. Viņa/as stāstītais ir jāuztver nopietni, nenovērtējot par zemu sacīto. 75% no tiem, kuri izdarījuši pašnāvību, iepriekš ir uzrādījuši kādas brīdinājuma pazīmes par saviem nodomiem. Jebkādas
runas par pašnāvību jāuztver nopietni! Noteikti noskaidro vai cilvēkam ir padomā kāds noteikts plāns, kā izdarīt pašnāvību. Pajautā cik tālu viņš ir ticis ar sava plāna īstenošanu un dari zināmu to, ka tu rūpējies par viņu. Pārliecini, ka viņš/viņa nav viens. Paskaidro, ka pat tādas smagas domas, izjūtas par pašnāvību dažreiz var gadīties. Problēmas var risināt. No depresijas var atveseļoties, bet pašnāvība ir neatgriezeniska, tāpēc svarīgi ir izjautāt par pašnāvības alternatīvām. Paskaidro, ka depresīvās izjūtas var izmainīties. Izpētiet, kādi varētu būt esošo problēmu risinājumi. Palīdzi ieraudzīt konkrētu rīcību tieši šobrīd (piemēram, palikt pa nakti, piezvanīt vecākiem, uz krīžu centru, ieplānot kopīgi aiziet pie konsultanta).

Neaizmirsti rūpēties pats par savām vajadzībām. Palīdzības sniegšana rada lielu stresu, izsmeļ spēkus un rada lielu spriedzi. Ļoti noderīgi būtu aprunāties ar kādu vai saņemt individuālu konsultāciju sakarā ar notiekošo.

Konsultāciju laiki individuālām psiholoģiskām konsultācijām ir saskaņojami iepriekš, piezvanot pa tālruni 29150469 vai arī aizpildot pieteikumu veidlapu.


Psihologs darbojas saskaņā ar Psihologu darba ētikas kodeksu, garantējot klientam pilnīgu konfidencialitāti, t.i., iegūtās informācijas neizpaušanu, izņemot gadījumus, kad klients apdraud savu vai citu cilvēku dzīvību vai veselību. Psihologam ir tiesības atteikt sadarbību, piemēram, gadījumos, kad problēma ir ārpus viņa kompetences robežām un ieteikt citus speciālistus, pie kuriem var saņemt pakalpojumus (psihiatra, psihoterapeita, psihologa ar specifisku kvalifikāciju u.c.), kā arī citos atsevišķos gadījumos.
Share by: